Alis Endüstriyel Ürünler Pazarlama San. İth. İhr. ve Tic. Ltd. Şti.
Serinyol Mah. Pak Sok. No: 9/3 Antakya/HATAY
info@zirvesuaritma.com.tr

Bizden Haberler

Hatay'da Su Arıtma Bakımı

Hatay'da Su Arıtma Bakımı

Modern hayatın vazgeçilmez parçalarından olan mutfaklarımızda musluklarımızdan akan suyun kalitesini arttırmak ve içindeki zararlı toksin maddeleri arıtabilmek için tasarlanmış olan su arıtma cihazları hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmaya aday görünüyor.
Modern hayatın vazgeçilmez parçalarından olan mutfaklarımızda musluklarımızdan akan suyun kalitesini arttırmak ve içindeki zararlı toksin maddeleri arıtabilmek için tasarlanmış olan su arıtma cihazları hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olmaya aday görünüyor. Zira hem sürekli dışarıdan aldığımız damacana sulara para ödemiyor olacağız hem de o dışarıdan aldığımız damacana sulardan çok daha saf ve berrak temiz bir su içiyor olacağız. Doğal olarak modern hayattaki sularda bulunan kireç ve klordan arındırma işlemi yapabilmeyi sağlayan su arıtma cihazları nasıl cihazlar isterseniz biraz yakından bakalım.
 
Su Arıtma Cihazı
Genel olarak ev ve iş yeri musluklarından akan suları filtreleyen ve onları içilebilir hale getiren cihazlara su arıtma cihazı denir. Bu cihazlar ters ozmoz prensibiyle çalışmakta olup, dört adet filtreleme aşamalarından geçmektedir. Çeşme suyunu içmenin en sağlıklı yollarından biri olan su arıtma cihazı kullanımı sadece içmek için değil çay kahve demleme sebze ve meyveleri yıkama yemeğe katma gibi diğer alanlarda da kullanılabilir. Yani günümüz koşulları düşünüldüğünde damacana sulardan daha bile sağlıklı olan su arıtma cihazı teknolojisini kullanmamak için bir sebep yoktur. Bu teknolojiyi kullanmamız için ise birçok geçerli nedenimiz vardır.
 
Su Arıtma Markaları
Gelelim su arıtma markaları konusuna. Antakya, İhlas, Brita, LG, Hotpoint, Arçelik, Berraksu, BMB, Aqua Bella, Amway, Hyundai, Waterlife, Conax, Spring Water, AquaFlo, A.O. Smith gibi çeşitli markalar bulunmaktadır. Bu çeşitlilik içerisinde tercih yapmak biraz zor gibi görünebilmekle birlikte tanınmış markalardan olan Antakya gibi markalar kurumsal olmaları açısında daha tercih edilebilir gibi gözükmektedir. Kendini su arıtma cihazları konusunda kanıtlamış olan Antakya su arıtma markaları arasında göze çarpan bir seçenek olarak yer almaktadır. Yine de daha az kurumsal su arıtma markaları da göz önünde bulundurulmalı ve tercih yaparken özellikleri dikkatlice okunmalıdır.
 
Hatay Su Arıtma Cihazı Fiyatları
Beş yüz TL den başlayıp beş bin TL ye kadar çıkabilen su arıtma cihazı fiyatları her bütçeye uygun seçenekler sunmaktadır. İllaki en pahalısı en iyi işlev göreni olacak diye bir konu da söz konusu değildir. Bu su arıtma fiyatları ne kadar pahalı görünürse görünsün, yaptığınız yatırıma değecek ve ileride bundan tasarruf sağlamaya bile başlayacaksınız. Dışarıdan alınan damacana sulara para vermeye son vereceğiniz için su arıtma cihazı fiyatları ne kadar pahalı gözükürse gözüksün uzun vadede kara geçeceğiniz kesindir.
 
Filtreleme Aşamaları 1
İlk aşamada suda bulunan toz kum gibi tortular ve partiküller arıtılır. Bu aşama sayesinde ilk temizlenme gerçekleştirilmiş olur. Bundan sonra gelen aşamalara öncülük etmesi bakımından önemlidir.
 
Filtreleme Aşamaları 2
Karbon tüpleri sayesinde zararlı moleküller ayrıştırılır. Bu aşama ile birlikte sudan zararlı moleküller arındırılır.
 
Filtreleme Aşamaları 3
Ters ozmoz teknolojisiyle mikro partikülleri ve ağır metalleri ayrıştırır. Bu aşama ile su daha saf ve berrak olur. Ozmoz teknolojisi su arıtma cihazlarının temel çalışma prensibidir.
 
Filtreleme Aşamaları 4
Musluk açıldığı anda devreye giren son filtreleme işi yapılır. Bu aşama filtreleme işlemlerinin sonuncusudur. Bu aşamanın bitmesiyle beraber musluk suyunun saf su haline gelen biçimini elde ederiz.
 
Su Arıtma Cihazı Çeşitleri
Evlerde kullanılan ev tipi su arıtma cihazlarının da çeşitleri vardır. Bunlar tezgah altı su arıtma cihazları ve sebil tipi su arıtma cihazlarıdır. Mutfağın büyüklüğüne, tezgâh ve dolaplara göre tercih edebileceğiniz bu modelleri seçerken mutfağınızın uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Mutfakta yer kaplamayan ve göz önünde bulunmayan su arıtma cihazları istiyorsanız tezgâh altı su arıtma cihazları küçük mutfaklar için idealdir. Eğer sıcak veya soğuk hava fark etmeksizin oda sıcaklığında suya ulaşmak istiyorsanız da sebil tipi su arıtma cihazlarını tercih etmelisiniz.
 
Neden Su Arıtma Cihazı Almalıyız?
Hem suyu güvenilir kaynaklarda kendi gözünüzle gördüğünüz bir arıtma aşamasına sokmuş oluyorsunuz hem de dışarıdan aldığınız suya harcadığınız parayı sıfıra indiriyorsunuz. Bunun yanında çok daha saf ve temiz bir su elde etmiş oluyorsunuz. Taşıma suyla değirmen dönmez lafının da cuk oturduğu bir durumla karşılaşmış oluyorsunuz.
 
Aynı zamanda yemeklerde ve çay kahve yaparken kullandığımız musluk suyu içindeki çeşitli kimyasallardan dolayı tehlikelidir bu yüzden de evimize bir su arıtma cihazı almamız sağlığımız açısından daha faydalı olacaktır. Bahsedildiği gibi de uzun vadede ekonomik olarak bize çok büyük bir katkısı olması beklenmektedir.
 
Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Öncelikle dikkat etmemiz gereken husus alacağımız su arıtma cihazının uluslararası akreditasyona sahip bir sertifikası olup olmadığıdır. Onun dışında kendi musluğumuzdan akan suyun değerlerini bilmeliyiz ki onun ihtiyaçlarına yönelik-koku sorunu ya da tat sorunu olabilir- su arıtma cihazı alabilelim. Bu ihtiyaçları saptamak için herhangi bir laboratuara gidilip musluk suyumuzun tetkik ettirilmesi istenebilir. Suyumuzun tetkik sonuçlarına göre ise suyumuzun nasıl bir arıtmaya ihtiyacı olduğunu anlayıp bu ihtiyaçlara yönelik olarak su arıtma cihazı seçimi yapılmalıdır.
 
Hatay Su Arıtma Cihazı Bakımı Nasıl Olmalı?
Suyu filtreleyerek içmenin yanı sıra onun kadar önemli bir başka konu da bu cihazların bakımıdır. Değiştirilmeyen filtreler nedeniyle çeşitli mikroorganizmalar bu filtrelere yerleşebilmekte ve belki de bize musluk suyundan daha kötü bir su sunmaktadır. Bu yüzden bu su arıtma cihazlarının filtreleri belirli sıklıklarla değiştirilmelidir ki hem verdiğimiz para boşa gitmesin hem de sağlıklı bir şekilde suyumuzu içmeye devam edebilelim. Bunların bakımı zamanında yapılmadığında bu cihazdan seçtiğimiz su musluk suyundan daha kötü olabilmektedir, o yüzden su arıtma cihazının bakımına ekstra ilgi göstermeliyiz. Piyasadaki cihazların yüzde doksana yakını filtre değişimi üzerinde çalışmaktadır. Yani bu temizlik filtre değiştirmekle yapılır.

Diğer Haberler

haberler-text
Tıkla Ara